Пропускане към основното съдържание

Барселона се превръща в умен град с иновативно здравеопазване

Europe's Smartest Cities Barcelona-Humanizing Healthcare

Публикувана: 2 юли 2015 | 17:26 От: Виктория Крумова
Bloomberg разговаря с директора на Telecare в Барселона, както и с потребител на уникалната безплатна услуга

Абел Делгадо, управителен директор: Това не е само техническа услуга, а човешка.

В град Барселона всеки гражданин на възраст над 75 години може да участва в безплатната услуга Telecare. От 2005 година досега услуга се е разраснала от 3000 до 74 000 души. 15 000 от потребителите са се присъединили през последните три години.

Абел Делгадо, управителен директор: Хората се свързват един с друг и всеки иска да разговаря с някого. Не искат да говорят с машина, а с човешки глас. Човешкият глас е най-важната част от услугата.

Ева Караско, мениджър проекти: Когато получим обаждане в нашия мониторинг център, един от операторите ни отговаря и вижда всички подробности за състоянието на потребителя, медицинския му център, коя е лекуващата му болница. Ако потребителят моли за помощ, изпращаме колеги.

Центърът получава средно 1800 обаждания на ден, включително 200 спешни повиквания. На всяко обаждане трябва да се отговори в рамките на 15 секунди. Всеки ден служителите се обаждат около 6000 пъти, за да наблюдават потребителите.

Висента Жариод Фонтанет, потребител на Telecare: Живея сама и съм инвалид. Услугата ми дава спокойствие вкъщи, особено през нощта. Много е успокояващо да знам, че на другия край на линията има човек, с когото можеш да говориш и да ти помогне.

Поддържането на потребителите в собствения им дом намалява разходите. Освен това им позволява да запазят усещането за независимост.

Абел Делгадо, управителен директор: Въпреки че имаме голям брой потребители, услугата е доста евтина, в сравнение с други услуги за асистенти, трябва да я сравним с Homecare, която струва 600 евро на месец, и Residential Homes, която струва 2000-2500 на месец.

Услугата струва около 15 евро на месец за един потребител. 100% субсидирана от Градския съвет на Барселона.

Ева Караско, мениджър проекти: Мисля, че услугата кара клиентите ни да се чувстват част от общност и част от един умен град.

Висента Жариод Фонтанет, потребител на Telecare: Това е начин градовете да станат по-модерни и достъпни за гражданите си, особено по-възрастните. Прекрасно е.

Източник на статията и видео на: http://www.bgonair.bg/science/2015-07-02/london-technology-week-barselona-se-prevrashta-v-umen-grad-s-inovativno-zdraveopazvane

Коментари

Популярни публикации от този блог

Кълвачът (символ)

    "Кълвачът е птица, която е свързана с пулса на самата земя... Той също така може да е изразител на необходимостта да направите промени в живота си и да си наложите нов ритъм.     Кълвачът лети по начин, който сам по себе си е уникален. Всички тези неща подчертават факта, че за вас ще става все по-важно да следвате своя собствен ритъм и полет. Правете по най-добрия начин онова, което върши работа във вашия случай. Когато в живота ви се появи кълвач, значи сте готови да действате. Вече можете спокойно да следвате своя собствен ритъм." (Тед Андрюс, "Езикът на животните")

Ким Унг-Йонг (Kim Ung-yong) - записан в Книгата на рекордите на Гинес като най-интелигентния човек на планетата с коефициент 210

Ким Унг-Йонг (Kim Ung-yong) Ким Унг-Йонг е записан в Книгата на рекордите на Гинес като най-интелигентния човек на планетата с коефициент 210. Роден е в Южна Корея през 1962. На 5 години владее корейски, японски, немски и английски. Оттам нататък му трябва само месец, за да научи чужд език. От четиригодишен посещава лекции в университета "Ханянг" в Сеул. През ноември 1967 г. решава трудни интегрални и диференциални уравнения по японската телевизия. В "свободното време" пише поезия и рисува.. Когато е на осем, е поканен от NASA да учи в САЩ. На 15 години получава докторска степен от Държавния университет на Колорадо. През 1974 г. (дванайсетгодишен) започва работа в NASA. Работата е тежка и не му остава никакво време за странични занимания. Тогава използването на компютри е още в начален стадий и момчето трябвало да прави огромно количество изчисления, които днес се извършват от машините. Шестнайсетгодишният младеж не издържа психически на натоварванет...

Мрежа от точки...

Седнал в нищото нищо не намираш. Търсиш нещото, което би те направило Нещо. Нищо или Нещо - какъв си ти? Кой преценява и кой въздава? Наблюдател или творец? Или ти не си нито едно от двете? Светът е пълен с интерпретации и нито една не е реална, както нереална. Защото няма реалност. Има само мрежа от точки от индивидуални възприятия... *** Юлия Младенова