Пропускане към основното съдържание

Трима учени поделят Нобела за физика (2016 г.)

"Родените във Великобритания и работещи в САЩ Дейвид Дж. Таулес, Ф. Дънкан М. Холдейн и Джей Майкъл Костерлиц спечелиха Нобелова награда за физика за теоретични открития на топологични фазови преходи и топологичната материя, съобщиха световните информационни агенции, цитирайки сайта Nobelprize.org.
„Откритията им позволиха по-добро теоретично разбиране на загадките на материята и създадоха нови перспективи за разработването на новаторски материали”, обяви Нобеловият комитет.
Дейвид Дж. Таулес печели половината награда, а другата половина си поделят Ф. Дънкан М. Холдейн и Джей Майкъл Костерлиц.
Тазгодишните нобелови лауреати отварят вратата на неизвестен свят, в който материята може да приема странни форми. С авангардни математически методи те изучават необичайни фази или състояния на материята, като суперпроводници, суперфлуиди и тънки магнитни филми. Благодарение на новаторската им работа започва търсенето на нови и екзотични фази на материята.
Нобеловата награда за физика се присъжда от Кралската шведска академия на науките от 1901 г. Първата Нобелова награда за физика е на немския физик Вилхелм Рьонтген за откриването на нов вид лъчи, наречени на негово име. Досега само две жени са ставали лауреати в тази категория - през 1903 година Мария Кюри и Мария Гьоперт Майер през 1963 година.
Миналата година наградата спечелиха японецът Такаки Каджита и канадецът Артър Б. Макдоналд за осцилациите на неутрино, които показват, че то има маса. 

Паричната равностойност на Нобеловата награда е 8 милиона шведски крони (830 000 евро или 930 000 щатски долара)."

04.10.2016 г.
източник: http://www.manager.bg/obshchestvo/trima-ucheni-podelyat-nobela-za-fizika

Коментари

Популярни публикации от този блог

Кълвачът (символ)

    "Кълвачът е птица, която е свързана с пулса на самата земя... Той също така може да е изразител на необходимостта да направите промени в живота си и да си наложите нов ритъм.     Кълвачът лети по начин, който сам по себе си е уникален. Всички тези неща подчертават факта, че за вас ще става все по-важно да следвате своя собствен ритъм и полет. Правете по най-добрия начин онова, което върши работа във вашия случай. Когато в живота ви се появи кълвач, значи сте готови да действате. Вече можете спокойно да следвате своя собствен ритъм." (Тед Андрюс, "Езикът на животните")

Ким Унг-Йонг (Kim Ung-yong) - записан в Книгата на рекордите на Гинес като най-интелигентния човек на планетата с коефициент 210

Ким Унг-Йонг (Kim Ung-yong) Ким Унг-Йонг е записан в Книгата на рекордите на Гинес като най-интелигентния човек на планетата с коефициент 210. Роден е в Южна Корея през 1962. На 5 години владее корейски, японски, немски и английски. Оттам нататък му трябва само месец, за да научи чужд език. От четиригодишен посещава лекции в университета "Ханянг" в Сеул. През ноември 1967 г. решава трудни интегрални и диференциални уравнения по японската телевизия. В "свободното време" пише поезия и рисува.. Когато е на осем, е поканен от NASA да учи в САЩ. На 15 години получава докторска степен от Държавния университет на Колорадо. През 1974 г. (дванайсетгодишен) започва работа в NASA. Работата е тежка и не му остава никакво време за странични занимания. Тогава използването на компютри е още в начален стадий и момчето трябвало да прави огромно количество изчисления, които днес се извършват от машините. Шестнайсетгодишният младеж не издържа психически на натоварванет...

Мрежа от точки...

Седнал в нищото нищо не намираш. Търсиш нещото, което би те направило Нещо. Нищо или Нещо - какъв си ти? Кой преценява и кой въздава? Наблюдател или творец? Или ти не си нито едно от двете? Светът е пълен с интерпретации и нито една не е реална, както нереална. Защото няма реалност. Има само мрежа от точки от индивидуални възприятия... *** Юлия Младенова