Пропускане към основното съдържание

ЕС С НОВА ГОРЕЩА ЛИНИЯ НА БЪЛГАРСКИ

Нова гореща линия на роден език пусна Европа. На нея може да потърсим помощ или съвет, независимо в коя държава от общността се намираме, а ако не говорим чужд език, ще ни свържат с оператор на български.

Информационният център се казва Europe Direct, а телефонът е 00 800 6 7 8 9 10 11. По принцип той е безплатен, но някои оператори, както и обществени телефони и хотели, не позволяват достъп до номера, които започват с 00800, или таксуват обажданията към тях.

Така, ако закъсате на пътя или пък търсите съвет за бизнес, може да се обадите в едно от бюрата на Информационния център. "На този телефон не може да се звъни за помощ във физическия смисъл на думата - не могат да дойдат да ви изтеглят от пътя, ако сте закъсали с колата, но може да се обадите и да попитате какво трябва да направите и кой може да ви помогне в този случай", обясни пред Дартс нюз евродепутатът Филиз Хюсменова. Еurope Direct не предлага и правни съвети, но дава основна нужна информация за стартиране на бизнес или развод в друга държава например.

Може да се обадите и на телефон +32 2 299 96 96 от всяка точка на света. Операторът ще приеме вашето обаждане на английски, но можете да поискате да бъдете свързани с оператор, говорещ на родния ви език или на някой от другите официални езици на Европейския съюз. На сайта на ЕС пък може да подадете заявка по интернет, за да ви позвънят. Попълва се формуляр. Телефонната линия съществува от 2003 година, но вече може да се говори и с оператор на родния ви език, а не на някой от официалните за общността, каквито са френският, немският и английският. 

Може да си поръчате и услуга за обратно повикване чрез SMS. За целта трябва да изпратите текстово съобщение  на +32 472 67 89 10 с думите „Call me“ (Обадете ми се) и ще получите обаждане възможно най-скоро. Ако номерът ви е скрит (така че да не може да се види, когато се получи SMS-а), моля, не забравяйте да го посочите в съобщението си заедно с кода на държава, от която звъните. 

В момента има 480 Европейски информационни центъра във всички страни от ЕС. Бюрата работят от понеделник до петък от 9 сутринта до 6 вечерта. Събота и неделя са почивни дни. Графикът важи и за уеб чат. Извън тези часове можете да оставите гласово съобщение. По принцип центровете предоставят обща информация за ЕС (прояви за повишаване на осведомеността, уебсайтове, публикации, връзки с местни медии) и отговарят на въпроси от обществеността - на място в центровете или по телефон или електронна поща.  

Нина Александрова

Коментари

Популярни публикации от този блог

Кълвачът (символ)

    "Кълвачът е птица, която е свързана с пулса на самата земя... Той също така може да е изразител на необходимостта да направите промени в живота си и да си наложите нов ритъм.     Кълвачът лети по начин, който сам по себе си е уникален. Всички тези неща подчертават факта, че за вас ще става все по-важно да следвате своя собствен ритъм и полет. Правете по най-добрия начин онова, което върши работа във вашия случай. Когато в живота ви се появи кълвач, значи сте готови да действате. Вече можете спокойно да следвате своя собствен ритъм." (Тед Андрюс, "Езикът на животните")

Ким Унг-Йонг (Kim Ung-yong) - записан в Книгата на рекордите на Гинес като най-интелигентния човек на планетата с коефициент 210

Ким Унг-Йонг (Kim Ung-yong) Ким Унг-Йонг е записан в Книгата на рекордите на Гинес като най-интелигентния човек на планетата с коефициент 210. Роден е в Южна Корея през 1962. На 5 години владее корейски, японски, немски и английски. Оттам нататък му трябва само месец, за да научи чужд език. От четиригодишен посещава лекции в университета "Ханянг" в Сеул. През ноември 1967 г. решава трудни интегрални и диференциални уравнения по японската телевизия. В "свободното време" пише поезия и рисува.. Когато е на осем, е поканен от NASA да учи в САЩ. На 15 години получава докторска степен от Държавния университет на Колорадо. През 1974 г. (дванайсетгодишен) започва работа в NASA. Работата е тежка и не му остава никакво време за странични занимания. Тогава използването на компютри е още в начален стадий и момчето трябвало да прави огромно количество изчисления, които днес се извършват от машините. Шестнайсетгодишният младеж не издържа психически на натоварванет...

Мрежа от точки...

Седнал в нищото нищо не намираш. Търсиш нещото, което би те направило Нещо. Нищо или Нещо - какъв си ти? Кой преценява и кой въздава? Наблюдател или творец? Или ти не си нито едно от двете? Светът е пълен с интерпретации и нито една не е реална, както нереална. Защото няма реалност. Има само мрежа от точки от индивидуални възприятия... *** Юлия Младенова