Пропускане към основното съдържание

Ядрените референдуми в Европа


В Италия няма ядрени реактори. Страната започва да произвежда ядрена енергетика през 60-те години, но всички централи са затворени след референдум през 1987 г. след аварията в Чернобил. През 2011 г. правителството на премиера Силвио Берлускони провежда още един референдум, тъй като иска да развива АЕЦ. Кабинетът преживява сериозно поражение, след като населението отхвърля идеята с над 90%

През есента на миналата година Литва се отказа от ядрената енергетика на референдум, като близо две трети от населението се обяви против изграждането на нова АЕЦ в окръга Висагинас. В Литва имаше друга атомна централа "Игналина", която беше с подобен дизайн като Чернобил, но беше затворена, тъй като Европейската комисия я смяташе за опасна и защото това беше условие за еврочленството на Литва. През 2008 г. се провежда референдум с въпроса дали АЕЦ "Игналина" да остане отворена въпреки изискването на Брюксел. Населението масово подкрепя идеята централата да продължи да съществува (89%), но вотът остава невалиден заради ниска избирателна активност (48%). Тогава Литва става силно зависима от руските енергийни доставки и властите започват да обмислят планове за изграждане на нова АЕЦ.

Германия обсъжда бъдещето на ядрената енергетика още през 2010 г. и в края на годината реши да удължи живота на ядрените си реактори. Едва няколко месеца по-късно обаче правителството на Ангела Меркел направи завой на 180 градуса. След ядрената криза във Фукушима Берлин реши поетапно да изключи всички ядрени реактори и да се преориентира към зелена енергия. И досега продължават дебатите за този преход, като основните притеснения са свързани с капацитета на електропреносната мрежа.

Франция е изключително зависима от ядрената енергетика – 75% от електричеството в страната се генерира от АЕЦ. В страната не са провеждани референдуми по темата.

През 70-те години в Австрия е построена АЕЦ в Цвентендорф, на около 32 километра от Виена, но никога не е пусната в експлоатация, защото на референдум през 1978 г. с крехко мнозинство (50.5%) населението се обявява срещу ядрената енергетика.

В Швеция през 1980 г. се провежда референдум, провокиран от инцидента в Three Mile Island в щата Пенсилвания година по-рано. Резултатите от вота карат парламента да реши, да в страната вече няма да се строят ядрени реактори, а съществуващите трябва да бъдат изведени от експлоатация до 2010 г.

В Швейцария са се провеждали редица референдуми за ядрената енергетика с различни резултати. В страната има пет реактора и правителството решава през 2011 г. постепенно да се откаже от този вид енергетика, като не строи нови мощности и не удължава живота на съществуващите АЕЦ.

В Гърция няма АЕЦ. Страната смята, че заради малката й площ и тъй като се намира на земетръсна зона, ядрената енергетика не просто няма да донесе много ползи, а и е рискована.

След инцидента в Чернобил през 1986 г. в бивша Югославия е наложен мораториум върху ядрената енергетика. Въпреки че след разпада на федеративната република много от държавите вдигат забраната, Сърбия я запазва и до 2015 г. няма да строи ядрени реактори.
вестник Дневникhttp://infobulgaria.info/news.php?itm=18207

Коментари

Популярни публикации от този блог

Кълвачът (символ)

    "Кълвачът е птица, която е свързана с пулса на самата земя... Той също така може да е изразител на необходимостта да направите промени в живота си и да си наложите нов ритъм.     Кълвачът лети по начин, който сам по себе си е уникален. Всички тези неща подчертават факта, че за вас ще става все по-важно да следвате своя собствен ритъм и полет. Правете по най-добрия начин онова, което върши работа във вашия случай. Когато в живота ви се появи кълвач, значи сте готови да действате. Вече можете спокойно да следвате своя собствен ритъм." (Тед Андрюс, "Езикът на животните")

Ким Унг-Йонг (Kim Ung-yong) - записан в Книгата на рекордите на Гинес като най-интелигентния човек на планетата с коефициент 210

Ким Унг-Йонг (Kim Ung-yong) Ким Унг-Йонг е записан в Книгата на рекордите на Гинес като най-интелигентния човек на планетата с коефициент 210. Роден е в Южна Корея през 1962. На 5 години владее корейски, японски, немски и английски. Оттам нататък му трябва само месец, за да научи чужд език. От четиригодишен посещава лекции в университета "Ханянг" в Сеул. През ноември 1967 г. решава трудни интегрални и диференциални уравнения по японската телевизия. В "свободното време" пише поезия и рисува.. Когато е на осем, е поканен от NASA да учи в САЩ. На 15 години получава докторска степен от Държавния университет на Колорадо. През 1974 г. (дванайсетгодишен) започва работа в NASA. Работата е тежка и не му остава никакво време за странични занимания. Тогава използването на компютри е още в начален стадий и момчето трябвало да прави огромно количество изчисления, които днес се извършват от машините. Шестнайсетгодишният младеж не издържа психически на натоварванет...

Мрежа от точки...

Седнал в нищото нищо не намираш. Търсиш нещото, което би те направило Нещо. Нищо или Нещо - какъв си ти? Кой преценява и кой въздава? Наблюдател или творец? Или ти не си нито едно от двете? Светът е пълен с интерпретации и нито една не е реална, както нереална. Защото няма реалност. Има само мрежа от точки от индивидуални възприятия... *** Юлия Младенова