Пропускане към основното съдържание

НАШ ХИМИК СЪЗДАДЕ ЛЕКАРСТВО ОТ НОВО ПОКОЛЕНИЕ

Революционното откритие преобръща медицината

Български химик, който работи в Стокхолм, създаде революционна стратегия за лекарства от ново поколение. Стефан Стаматов от Пловдивския университет успя да синтезира съединения за създаване на илачи, които са посредници между мозъка и клетката. 

Революционно изследване, което няма аналог в света, е финансирано от фондацията за стратегически изследвания към Кралската шведска академия на науките, пише вестник "Марица". В продължение на девет години пловдивският химик е гост-професор във висшето училище в скандинавската страна, за да синтезира съединения за създаване на лекарство от нов тип. 

Превъзходството пред познатите до момента лекарства е в начина на действие. Популярните медикаменти нямат избирателна активност и се проявяват и като токсични съединения, които убиват клетките. А новите дават шанс на мозъка да проведе лечението сам, като отключват нова програма в него. Лекарствените препарати, които е синтезирал доц. Стаматов, могат да се приемат през устата или интравенозно и намират приложение в генното инженерство, фармакологията, клиничната диагностика. Изследванията до момента показват, че с тях може да се влияе благотворно при множествена склероза, болестта на Алцхаймер и дори при рак. Биологичните изследвания обаче струват милиони левове, затова към момента пловдивският учен показва модела за създаването им, който се базира на стотици изследвания.

Стефан Стаматов
Стаматов работи върху идеята си от 1987 г. Тогавашният председател на Нобеловия комитет по химия - проф. Сало Грановиц, го кани да изнесе лекция в Лунд, Швеция. И тъй като всичко се разиграва преди промените, Стаматов е принуден временно да прекрати изследванията си, след което отново е поканен да ги възобнови. Научните му изследвания върху новите методологии за селективен синтез и химични трансформации и активната му проучвателска работа са основание да бъде приет за член на Американската асоциация по липидна химия и на Американската академия на науките и асоциацията по модерни науки.

Изследванията върху новото поколение лекарства Стаматов обобщава в дисертационен труд, с който блестящо защитава научната степен “доктор на науките” в Пловдивския университет.

източник:
http://dartsnews.bg/News/40475

Коментари

Популярни публикации от този блог

Кълвачът (символ)

    "Кълвачът е птица, която е свързана с пулса на самата земя... Той също така може да е изразител на необходимостта да направите промени в живота си и да си наложите нов ритъм.     Кълвачът лети по начин, който сам по себе си е уникален. Всички тези неща подчертават факта, че за вас ще става все по-важно да следвате своя собствен ритъм и полет. Правете по най-добрия начин онова, което върши работа във вашия случай. Когато в живота ви се появи кълвач, значи сте готови да действате. Вече можете спокойно да следвате своя собствен ритъм." (Тед Андрюс, "Езикът на животните")

Ким Унг-Йонг (Kim Ung-yong) - записан в Книгата на рекордите на Гинес като най-интелигентния човек на планетата с коефициент 210

Ким Унг-Йонг (Kim Ung-yong) Ким Унг-Йонг е записан в Книгата на рекордите на Гинес като най-интелигентния човек на планетата с коефициент 210. Роден е в Южна Корея през 1962. На 5 години владее корейски, японски, немски и английски. Оттам нататък му трябва само месец, за да научи чужд език. От четиригодишен посещава лекции в университета "Ханянг" в Сеул. През ноември 1967 г. решава трудни интегрални и диференциални уравнения по японската телевизия. В "свободното време" пише поезия и рисува.. Когато е на осем, е поканен от NASA да учи в САЩ. На 15 години получава докторска степен от Държавния университет на Колорадо. През 1974 г. (дванайсетгодишен) започва работа в NASA. Работата е тежка и не му остава никакво време за странични занимания. Тогава използването на компютри е още в начален стадий и момчето трябвало да прави огромно количество изчисления, които днес се извършват от машините. Шестнайсетгодишният младеж не издържа психически на натоварванет...

Мрежа от точки...

Седнал в нищото нищо не намираш. Търсиш нещото, което би те направило Нещо. Нищо или Нещо - какъв си ти? Кой преценява и кой въздава? Наблюдател или творец? Или ти не си нито едно от двете? Светът е пълен с интерпретации и нито една не е реална, както нереална. Защото няма реалност. Има само мрежа от точки от индивидуални възприятия... *** Юлия Младенова